AMS1117-3.3S
from 1
from 232
from 926
Specifications
Manufacturer's name
AMS1117-3.3S
Manufacturer
EVVO
Output Voltage
3.3 V
Output Current
1 A
Package
Sot-89
Regulator Type
Linear Ldo
Dropout Voltage
1.1 V
Quiescent Current
5 Ma
Temp Range
-40 To +125 °C
Pin Count
3
Polarity
Positive
Mounting
Surface Mount
Features
Short-Circuit Protection, Thermal Shutdown, Current Limit
Detailed product description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT89