ELG-240-48B
from 1
from 10
from 100
Specifications
Manufacturer's name
ELG-240-48B
Manufacturer
MEANWELL
Output Current
5 A
Output Voltage
48 V
Power Rating
240 W
Input Voltage
90-305 Vac
Output Channels
Single
Topology
Smps
Efficiency
Up To 91%
Ip Rating
Ip67
Protections
Short/overvoltage/overtemperature
Operating Temp
-40 To 70 °C
Certifications
Ul, Ce, Rohs
Dimensions
215 X 115 X 30 Mm
Detailed product description
5A 48V Constant Current, Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output