LM2936Z-3.3
from 1
from 10
from 100
Specifications
Manufacturer's name
LM2936Z-3.3
Manufacturer
TI
Type
Linear Regulator
Output Voltage
3.3 V
Output Current
50 Ma
Outputs
1
Package
To-92-3
Mounting
Through-Hole
Polarity
Positive
Dropout Voltage
~0.5 V
Quiescent Current
~45 a
Temp Range
-40 To 125 °C
Protection
Current Limit, Thermal Shutdown
Regulation
Fixed
Detailed product description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA TO-92-3