STR05S1V8
from 1
from 10
from 100
Specifications
Manufacturer's name
STR05S1V8
Manufacturer
XP POWER
Output Voltage
1.8 V
Output Current
500 Ma
Input Voltage
4.7532 V
Regulator Type
Step-Down
Conversion
Dc-Dc
Outputs
1
Isolation
Non-Isolated
Protections
Ocp, Otp
Efficiency
High (Up To 95%)
Detailed product description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 1.8V 500mA 4.75V - 32V Input