UHP-1000-48
from 1
from 10
from 100
Specifications
Manufacturer's name
UHP-1000-48
Manufacturer
MEANWELL
Input Ac
90-264 Vac
Input Dc
250-370 Vdc
Output V
48 V
Power
1000 W
Current
20.8 A
Efficiency
92%
Ripple Noise
<150 Mvpp
Isolation
3000 Vac
Temp Range
-40 To +85 °C
Protections
Ovp, Ocp, Scp, Otp
Cooling
Convection
Weight
2.5 Kg
Detailed product description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC Input