TP5000X-4.2-ESOP8
from 1
from 10
from 100
Specifications
Manufacturer's name
TP5000X-4.2-ESOP8
Manufacturer
Fair-Rite
Type
Battery Management
Max Current
2A
Charging Voltage
4.2V
Cell Count
1S (Single-Cell)
Package
Esop8
Rohs
Compliant
Protections
Overcharge, Overcurrent
Pin Count
8
Mounting
Surface Mount
Charging Method
Cc/cv
Operating Temp
-40°C To 85°C
Application
Li-Ion Batteries
Detailed product description
1 2A ESOP8 Battery Management ICs ROHS