TPS3840PL31DBVR
from 1
from 98
from 391
Specifications
Manufacturer's name
TPS3840PL31DBVR
Manufacturer
TI
Function
Voltage Supervisor
Series
Tps3840
Operating Voltage
1.06.0 V
Reset Threshold
3.10 V
Supply Current
0.9 a (Typ)
Reset Output
Active Low
Reset Delay
200 Ms (Typ)
Package Type
Sot-23-6 (Dbv)
Pin Count
6
Temp Range
-40 To 125 °C
Mounting
Surface Mount
Detailed product description
NANOPOWER HIGH-INPUT VOLTAGE SUP
Manufacturer's name
IC RESET CIRCUIT 4.37V OD SOT-23