MC78L15ACDG
Accessibility
In stock
68 шт
Term
0 weeks
Total available
68 шт
Price per unit
Total price
Price
from 10
from 100
from 1000
Specifications
Manufacturer's name
MC78L15ACDG
Manufacturer
ON SEMICONDUCTOR
Package
Soic-8
Output Voltage
15 V
Tolerance
±5%
Max Current
100 Ma
Regulator Type
Fixed Linear
Polarity
Positive
Mounting
Smd
Pins
8
Dropout Voltage
2 V
Thermal Protect
Yes
Current Limit
Yes
Operating Temp
070 °C
Detailed product description
SOIC 8/C°/100MA, 15V,±5% TOLERANCE, VOLTAGE REGULATOR
Other products from the section
78L12ACU
78L12ACU
Manufacturer's name
L78L12ACUTR
IC 12V POSITIVE REGULATOR SOT89